Kosti muškaraca ređe pucaju




Da li osteoporoza predstavlja jednu od glavnijih bolesti i kod muškaraca?!  Preuzeto sa: www.novosti.rs   


OD OSTEOPOROZE češće obolevaju žene, ali i određen procenat muškaraca muku muči sa krtim kostima i posledicama do kojih takvo stanje dovodi. Koliko je ovaj problem raširen među muškarcima i u kojem životnom dobu, objašnjava specijalista interne medicine i reumatologije dr Katarina Simić Pašalić iz Instituta za reumatologiju:

- Učestalost javljanja osteoporoze kod muškaraca starijih od 50 godina je oko 19 odsto, za razliku od žena, kod kojih se taj procenat kreće do 50. Drugačije rečeno - svaka druga žena i svaki peti muškarac u drugoj polovini života doživeće neki osteoporotični prelom kičmenog pršljena, podlaktice, kuka... Savremena saznanja pokazuju da osteoporotični prelomi kod muškaraca češće dovode do smrtnosti i pridruženih bolesti kao posledice preloma nego što je to slučaj sa ženama. U tom smislu čak trećina preloma kuka, koji je najteži i najkomplikovaniji, dešava se upravo muškarcima. Povećana sklonost ka prelomima nastaje zbog smanjene koštane mase i poremećene mikroarhitekture kosti. Dijagnostikovanje stanja utvrđuje se merenjem koštane gustine osteodenzitometrom DA tehnikom na centralnom skeletu, lumbalnoj kičmi i butnoj kosti, muškarcima starijim od 50 godina.

Podložnost osteoporozi posebno je naglašena kod muškaraca starijih od 65 godina, onih koji su u odraslom dobu imali prelome, pušača, kao i kod muškaraca sklonih prekomernom svakodnevnom unosu alkohola. Na moguću osteoporozu posebno treba da obrate pažnju i muškarci koji duže od tri meseca primaju glikokortikoidnu terapiju, mršavi muškarci, oni sa bolestima endokrinih žlezda, hipogonadizmom (smanjeno lučenje i funkcija polnih hormona), nedostatkom vitamina D, hroničnim bolestima pluća, jetre, malignim oboljenjima...

Na pitanje zašto se osteoporoza, ipak, ređe javlja kod muškaraca, naša sagovornica kaže:

- Osteoporoza nastaje kao rezultat razlike u akumuliranoj, postignutoj koštanoj masi u detinjstvu i adolescenciji i gubitka u odraslom dobu. Novorođenčad i mala deca oba pola imaju istu koštanu gustinu. U adolescenciji dečaci nešto kasnije počinju intenzivno da rastu i da dobijaju na koštanoj gustini. Kod njih je taj proces intenzivniji i duže traje, tako da veće kosti i njihova veća masa, veća akumulirana koštana gustina, spori fiziološki gubitak posle 40 godina, čine da manje oboljevaju. Činjenica je i da muškarci kraće žive, tako da kod njih senilni, odnosno starački gubitak kraće traje.

Ipak, svako onaj ko ima neki od navedenih faktora rizika, trebalo bi na vreme da se obrati lekaru da bi proverio ima li naznaka bolesti. Subjektivno, sam da oseti neke promene ne može, osim ukoliko se ne dogodi prelom kao komplikacija. Jer, osteoporoza je asimptomatski proces, tako da gubitak koštane mase teče potpuno tiho - do komplikacija.

Нема коментара:

Постави коментар