Oprezno sa suplementima!




BEZ obzira da li se ishrana dopunjuje propisanim lekovima ili suplementima kao što su kalcijum i vitamin D, svaka osoba koja želi da očuva zdrav skelet mora da poveća nivo svoje fizičke aktivnosti. Za početak, dovoljno su svakodnevne, malo brže šetnje. Savetuje se i prekidanje sa lošim životnim navikama, kao što su pušenje i konzumiranje alkohola. Svakodnevno unošenje većih količina mleka i mlečnih proizvoda nešto je što se podrazumeva u prevenciji ove bolesti.

Najnovija istraživanja pokazala su da uzimanje suplemenata nije neophodno za poboljšanje koštane gustine, niti smanjuje rizik od preloma. Shodno tome dokazano je da prekomerno unošenje kalcijuma sprečava apsorpciju drugih nutrijenata, kao što su gvožđe i cink. Evropska EPIK - Hajdelberg studija, koja je obuhvatila 23.980 muškaraca i žena, pokazala je da postoji povećan rizik od kardiovaskularnih oboljenja kod onih koji unose suplemente kalcijuma u odnosu na osobe koje kalcijum unose hranom. Istina, trenutno ne postoji stručni konsenzus o sprezi unošenja kalcijuma i nastanka kardiovaskularnih rizika. Zapravo, oni koji već imaju kardiovaskularno oboljenje treba da se konsultuju sa svojim lekarom o delotvornosti kalcijumskih suplemenata.

U svakom slučaju, najvažnije namirnice koje obezbeđuju dovoljno minerala i proteina su mleko, mlečno-kiseli napici, kao što su jogurt, kiselo mleko, kefir, sir. Zatim, ne manje važni izvori kalcijuma su i koštunjavo voće, svo zeleno povrće, kupus, brokoli, pasulj, soja, suvo voće, a posebno kajsije i smokve. I na kraju, korisni za adekvatan unos proteina su meso i riba, ističe dr Katarina Simić Pašalić.

Da bi se očuvao kvalitet kostiju od najranijeg perioda života, deci ne bi trebalo davati gazirana pića jer povećavaju izlučivanje kalcijuma u urin, a velika koncentracija šećera u ovim napicima može da dovede, uz druge faktore rizika, i do pojave dijabetesa.


Нема коментара:

Постави коментар